Aby uchronić cenne rośliny przed suszą, warto starannie zaplanować ich podlewanie za pomocą odpowiednich systemów nawadniających.
Oczywiste jest, że rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wody, aby mogły się rozwijać. Dobrze nawodniona roślina będzie naturalnie bardziej odporna na kaprysy natury i będzie szybciej rosła. Ponadto roślina potrzebuje wody, aby spełniać swoją ekologiczną rolę. Dobrze nawodniona roślina będzie w stanie lepiej obniżać temperaturę atmosferyczną i walczyć z wyspami ciepła. Dlatego opłaca się trochę pomóc naturze, gdy jest to możliwe.
Jak wybrać zraszacz wynurzalny ?
Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań automatycznego nawadniania za pomocą zraszaczy ogrodowych. Można zdecydować się na system nawadniania podziemnego, gdzie ważną rolę odgrywają zraszacze wynurzalne. Zraszacze wynurzalne wysuwają się na powierzchnię gleby w wyniku działania ciśnienia wody, a po wykonaniu zadania chowają się do puszki zainstalowanej w ziemi. Ten system nawadniania jest stosowany na powierzchniach zielonych, gdzie ważną rolę odgrywa estetyka terenu.
Zraszacze wynurzalne są dyskretne i pojawiają się tylko po to, aby wykonać swoją pracę.
Może jednak zraszacz oscylacyjny?
Innym rozwiązaniem są zraszacze oscylacyjne. Ten typ zraszacza emituje wiele długich strumieni i obraca się o 180°. Długość strumieni, ich trajektorię i czas trwania nawadniania można dostosować do indywidualnych potrzeb.
Również dużym powodzeniem cieszą się zraszacze cyrkulacyjne. Modele zraszaczy cyrkulacyjnych obracają się o 380° i nigdy nie przestają rozpylać wody. Następnie można regulować stopień obrotu, ciśnienie wody i długość strumienia, aby dostosować podlewanie do powierzchni ogrodu.
Armatka do podlewania
W asortymencie akcesoriów ogrodowych można spotkać też zraszacze typu armatka. Zraszacze armatka wysyłają strumienie wody w regularnych odstępach czasu. Najczęściej stosuje się je do nawadniania bardzo dużych powierzchni, np. pól uprawnych.
Podlewanie kropelkowe
Obecnie coraz bardziej popularne staje się nawadnianie kropelkowe, które ma tę zaletę, że jest precyzyjne. Daje roślinie tylko to, czego potrzebuje na poziomie łodyg. Oznacza to brak zmarnowanej wody i mokrych liści. Nawadnianie kropelkowe jest Idealne do ogródków warzywnych i rabat kwiatowych, ponieważ w znacznym stopniu ogranicza występowanie chorób takich jak na przykład mączniak.
Należy pamiętać, że dobrze wykorzystany system nawadniania to nie tylko oszczędność czasu, ale także wody. Zapewnia odpowiednią ilość wody we właściwym miejscu i czasie.
W ofertach sprzedażowych nie są pomijani również ogrodnicy miejscy, ponieważ istnieją rozwiązania nawadniające dostosowane do potrzeb upraw w pojemnikach. Na przykład, zestaw do nawadniania warzywnika ucieszy tych, którzy urządzili swój taras, patio lub balkon, tworząc małą miejską dżunglę.
Wiele systemów do nawadniania zostało zaprojektowanych specjalnie z myślą o donicach, wiszących koszach, ogrodnictwie pojemnikowym, a nawet zielonych dachach. Po montażu wystarczy podłączyć system do kranu i zapomnieć o ręcznej konewce. Aby uzyskać większą precyzję, między kranem a zestawem nawadniającym należy umieścić zegar sterujący, który będzie kontrolował częstotliwość i czas trwania podlewania.
Aby chronić rośliny przez całe lato, a jednocześnie zminimalizować nakłady czasu, najlepiej wybrać profesjonalnej jakości automatyczny system nawadniania, którego instalacja jest prosta i intuicyjna.